UTSTÄLLNINGSRESULTAT 2006

Kennel Bonebreakers presenterar med stolthet
Årets Lagotto 2006 i Skandinavien
Cobby’s Cirena –“Våfflan” född 1999

NordUCH & DkUCH, SV-00-02-03, NordV-01-03, FinV-01, NV-03, KbhV-04, WA-06

Vinnare av Norska Lagottospecialen 13 maj, domare Torbjörn Skaar 65 anm Lagotto.
Vinnare av Svenska Lagottoklubbens rasspecial Radunon 27 maj,
domare Salvatore Tripoli, Italien 180 anm Lagotto
BIR och BIG-1, WA-06 på Amsterdam Winner Show domare L Erhardt

Våfflan har under 2006 erövrat ett flertal BIR och BIM
samt placerat sig högt i slutfinalerna på SKKs utställningar
Avesta juni BIG-3 domare G Bodegård
Norrköping aug BIG-2 domare K-E johansson
Nyköping aug BIG-1 samt BIS-4 för domarna P Reikranta samt R Wourinen

Våfflan har i år tävlat som veteran med följande resultat:
Norrköping maj BIS-1 veteran domare H Lethinen
Avesta juni BIS -3 veteran domare Moa Persson
Högbo juli BIS-1 veteran domare T Skaar
Högbo juli BIS-R veteran domare D Ericsson
Norrköping aug BIS-2 veteran domare K-E johansson
Sofiero sept BIS-R veteran domare R Mccarry Beattie

Våfflan har under året visat 10 Avelsgrupper på SKKs utställningar,
Hon är Vinstrikaste avelstik alla raser hos SKK  2006!
9 av dessa har placerat sig i finaltävlingarna.
Österbybruk BIS-3 domare Åke Cronander
Avesta juni BIS-1 domare G Bodegård
Högbo juli BIS-2 domare G Eeva
Högbo juli BIS-1 domare K-E Johansson
Högbo juli BIS-1 domare T Skaar
Nyköping aug BIS-4 domare Kitty Sjong
Sofiero sept BIS-2 domare Helle Dan Pålsson
Växjö nov BIS-2 domare G Holm
Älvsjömässan dec BIS-R domare Teresa Serantes

Dessutom har Våfflan vunnit ett 1:a pris i Lydnad, Kl 1!!

Årets Lagottokennel 2006
Vi summerar det gångna året - vilka resultat!

Årets Lagottohane för tredje året i rad.
S, N, Dk, Fin, Ee, Int Uch, FinV-04,-05, NordV-04, WA-06, KbhV-06
Bonebreakers Coppertino.

Årets LydnadsLagotto  S & N Ch, LPII Bonebreakers Vi'ncita

Ett flertal andra Bonebreakershundar av båda könen högt placerade på SLRKs Årsbästalista

14 Bäst i Rasen
13 Bäst i motsatt kön
28  Certifikat
21 CACIB

Grupplaceringar: BIG- 1, BIG-2, BIG-4 och 2 x BIG-R
En BIS-4

11 visade uppfödargrupper, alla med Hederspris

10 visade avelsgrupper undan Våfflan alla med Hederspris,
9  av dessa har placerat sig i BIS-finalen bland avelsgrupper på SKKs utställningar

16 nya titlar bland annat rasens första två Internationella & Nordiska Utställningschampions

Compagnone = Eech.
Coppertino = IntUch, KbhV-06, WA-06 (Amsterdam).
Vagabondo = SUch, DkUch, NUch = NordUch, Int Uch, NV-06
Vincita = SUch, NUch. LP II
Vermiglio = SUCh
Eccellenza= SUch, DkUch, KbhV-06
Tintarella di Luna = Holländsk juniorCH

 22 av kennelns totalt 38 uppfödda lagotto har visats under året.
Av dessa är 14 belönade med Certifikatkvalité.

Våra hundar har visats runt om i Europa
och detta tack vare mina fantastsiska ägare till glada och rastypiska Bonebreakershundar. 

10 december, Älvsjö
Våfflan blev BT-2 och B Coppertino BH-2 med res-CACIB
BH-3
B Vermiglio, BH-4 B Tentatore med cert.
Gleska Big Bertha blev BT-5 med cert och Yllegårdens Com-To Topolino BH-5, båda är barnbarn till Våfflan.
Bonebreakers uppfödargrupp blev Bästa uppfödargrupp med HP.
Våfflans Avelsgrupp blev Bästa Avelsgrupp med HP och blev sedan BIS-R-grupp i Finalringen.

Amsterdam Winner Show
26 november, Amsterdam, Nederländerna,
Våfflan BIR med 2 x CERT och CACIB, Tino blev BIM med 2 x CERT och CACIB.
Båda fick titeln Amsterdam Winner-06.
Våfflan blev sedan BIG-1, gruppdomare: Lydia Erhardt, Nederländerna
!
B Tenerezza
blev BT-2 med (res) CACIB, B Condiscendenza vann Öppenklassen med CK,
B Tintarella di Luna
kom 2:a i juniorklass med CK.
Domare: Carlos Saevich, Argentina. 14 anmälda lagotto. Totalt anmälda hundar 4200.

25 november, Nacka BHK
B Vincita slutförde LKL 2 med 161 poäng = ett 1:a pris.
Det var Essas tredje 1:a pris och genererar därmed titeln LP II.
13 deltagande ekipage

5 november, Växjö
B Vincita BIR med CACIB och BIG-R,
Våfflan blev BT-2 och B Coppertino BH-2 med res-CACIB
BH-3
med cert och Championat blev S Paggio Totti, Grattis Margareta!
Bonebreakers uppfödargrupp blev Bästa uppfödargrupp med HP.
Våfflans Avelsgrupp blev bästa grupp med HP och BIS-2
Domare: Claudio di Giuliani. 58 anmälda lagotto.

29 oktober, Bro-Håbo BHK
B Vincita vann LKL 2 med 174,5 poäng = ett 1:a pris.
Domare: Tomas Lundin, 16 deltagande ekipage

8 oktober, Sundsvall
B Coppertino BIR med CACIB, Tinos dotter Gleska Big Bertha blev BIM
B Tiramisu
BH-3
Bonebreakers uppfödargrupp blev Bästa uppfödargrupp med HP.
Domare: Elena Ruskovara. 14 anmälda lagotto.

16 september, Danmarks KK, Ballerup/Köpenhamn
B Eccelenza BIR med Cert och CACIB = KbhV-06 och DkUch!
B Coppertino
BIM med CACIB = KbhV-06 och IntUch!!
Domare: Diana Leigh. 10 anmälda lagotto.

20 augusti, Södermanlands LänsKK, Nyköping
Våfflan blev BIR och BIR veteran. Bonebreakers Tenerezza BT-2 med CERT.
B Coppertino blev BIM med CACIB. B Compagnone BH-4 och B Eminente BH-R.
Uppfödargrupp HP
Avelsgrupp C Cirena HP bästa grupp
Domare: Carin Åkesson. 46 anmälda lagotto.


FINALER:
BIG-1 för Raija Tammelin, Finland
BIS-4 för Rainer Vourinen, Finland
BIS-4 avelsgrupp för Kitty Song, Danmark

19 augusti, Östergötlands KK, Norrköping
Våfflan BIR och BIR veteran. Bonebreakers Tenerezza BT-3.
Domare: Johan Juslin. 24 anmälda lagotto.
I finalerna blev Våfflan BIS-2 veteran för K-E Johansson och en stund senare BIG-2 för samme domare

13 augusti, Norsk Vinnare -06, Oslo
B Vagabondo blev BIR med CERT och CACIB
Maltes nya titlar: NV-06, (Nuch =) NordUch, IntUch
Domare: Annukka Paloheimo. 17 anmälda lagotto.

13 augusti, Örebro Läns KK, Askersund
B Tentatore blev BH-2 med CERT
Domare: Yvonne Brink. 36 anmälda lagotto.

12 augusti, Blekinge Läns KK, Ronneby
B Eccellenza blev BIM med CERT och CACIB därmed är hon Such
B Bau-Bau blev BH-2 B Coppertino blev BH-3 med Res-CACIB
Domare: Anja Puumala. 22 anmälda lagotto.

6 augusti, Jämtlands/Härjedalens KK, Östersund
B Tenerezza blev BIR med CERT
Våfflan blev BT-2 och bästa veteran. I finalerna blev Våfflan BIS-R-veteran
Domare: Elina Tan-Hietalahti. 24 anmälda lagotto.

5 augusti, Karlskrona BHK
B Vincita tog ett 1:a pris i LKL 2 med 176,5 poäng.
Domare Christer Olsson

22 juli, Västmanlands Läns KK, Västerås
Bästa hane BIR Cacib
B Coppertino
BH-2 med res-CACIB B Compagnone
BH-3 med CERT B Tentatore
BT-3 B Tenerezza
Uppfödargrupp HP
Domare: Henric Fryckstrand. 30 anmälda lagotto

16 juli, 3 x Högbo

»7,5 år mycket vacker tik med utmärkta proportioner. Mycket bra storlek. Vackert huvud.
Mycket vacker hals och front, välkroppad, stark rygg. Mycket bra ben och tassar.
Rör sig med stil. Fantastsikt temperament.Utmärkt päls, välvisad.«


BH-2  Res -Cacib B Compagnone
BH-3 B Coppertino
BH-4 Cert B Tentatore
BT-1, BIR, BIR-veteran Cobby´s Cirena
BT-4 B Vin´cita
Uppfödargrupp HP bästa grupp
Avelsgrupp C Cirena HP bästa grupp
32 anmälda lagotto, domare Per Iversen, Norge

Finalresultat: BIS- avelsgrupp domare Torbjörn Skaar (5 grupper)

15 juli, 3 x Högbo


BIS-R-veteran Våfflan

BH-2 Res Cacib B Compagnone
BT-2 BIR-veteran C Cirena
BT-5 B Tenerezza
Uppfödargrupp HP bästa grupp
Avelsgrupp C Cirena HP bästa grupp

Finalresultat
C Cirena BIS-5 veteran domare Dan Eriksson (64 deltagare)
Avelsgruppen BIS-1 domare Karl-Erik Johansson, Sverige (9 grupper)
27 anm lagotto, domare Tamás Jakkel Ungern

14 juli, 3 x Högbo

 Bästa hane BIM Cacib B Coppertino
BH-2 med Cert B Tentatore
Bästa tik BIR Cacib B Vin´cita
BT-2 BIR-veteran Cobby's Cirena
Uppfödargrupp HP bästa grupp
Avelsgrupp C Cirena HP bästa grupp
18 anmälda lagotto,domare De Giuliani, Italien


Vid eftermiddagens finaler blev det följande resultat:
B Vin´cita BIG-5 domare Rune Fagerströn, Finland
Cobby's Cirena BIS-veteran domare Torbjörn Skaar (ca 70 finalister)
Avelsgruppen BIS-2 domare Gregory Eva Sydafrika (7 grupper deltog)

12 juli officiellt lydnadsprov klass I i Möklinta
Våfflan fick ett 1a pris med 171 poäng.
Domare Lennart Nordlander. Med detta tog hon en hedrande 8e plats av 22 startande ekipage!

9 juli, Hallands KK, Tvååker
B Coppertino blev BIM med CACIB, brorsdottern Yllegårdens Com Zan Mosca blev BIR
B Vagabondo blev BH-3. Fem av Våfflans barnbarn deltog, alla fick CK.
Domare: Kenneth Edh. 33 anmälda lagotto.

8 juli, Hälsinglands KK, Alfta
B Tentatore blev BIR med CERT
Domare: Yvonne Brink. 22 anmälda Lagotto
BIG-1 för Frank Christiansen, Norge och slutligen BIS-4 för J Liam, Australien.



8 juli, Hallands KK, Tvååker

B Coppertino blev BIR, brorsdottern Lingotto d'Oro La Traviata blev BIM
B Vagabondo blev BH-2
Domare: Carin Åkesson. 36 anmälda lagotto.

2 juli, Gotlands KK, Visby
B Compagnone blev BIM, hans dotter Lingotto d'Oro La Traviata blev BIR
Våfflan blev BT-2 och bästa veteran.
Domare: Fredrik Norgren. 26 anmälda lagotto.

1 juli, Gotlands KK, Visby
B Tenerezza blev BIR med CERT, BIM med CACIB blev B Compagnone
Våfflan blev BT-2 och bästa veteran.
Scheffelfältets Paggio-Totti
blev BH-2 med sitt andra CERT
Domare: Elina Tan-Hietalahti. 27 anmälda lagotto.

18 juni, Västerbottens KK, Vännäs
B Tiramisu blev BH-2 och tog CERT för Lena Stålhandske
23 anmälda lagotto.

  

17 juni, Dalarnas KK, Avesta
Våfflan BIR,BIG-3 och BIS-3 Veteran.
B Vincita blev BT-2 med CERT och CACIB, nu är hon S & N Uch! Grattis Ingela!
B Condiscendenza BT-3
B Coppertino BH-2 med res-CACIB och B Vermiglio blev BH-3
B Tentatore 1, 1 HP i junkl hanar, B Tenerezza 1,2 CK i junkl tikar
Våfflans avelsgrupp blev BIS-Avelsgrupp
Domare: Göran Bodegård 43 anmälda lagotto


4 juni, Estlands KK, Talinn

B Compagnone blev BH-2 med Cert och CACIB,
därmed lägger även ”Gino” titeln EEch till sina tidigare championat.
Ginos son ”Dante” blev BIM.

3 juni, Uppsala Läns KK, Österbybruk
B Coppertino BIR, Våfflan BIM.
B Vermiglio
blev BH-2 med sitt tredje raka CERT på två månader och därmed SUch!
Grattis till familjen Grape!!
B Tentatore vann juniorklassen med CK, B Tenerezza fick även hon CK
Våfflans avelsgrupp fick HP och blev BIS-3 Avelsgrupp.
Anmälda lagotto 43. Domare Kim Bay Danmark.

28 maj, Östergötlands KK, Norrköping
B Vermiglio blev BIM, B Vagabondo BH-2
Domare hanar: Massimiiano Mannucci,
han delade bara ut CK till den förstaplacerade hanen i varje klass.
Våfflan BT-3 och Bästa Veteran, B Vincita BT-4, B Condiscendenza BT-5
Domare tikar Manola Poggesi.
116 anmälda lagotto.

FINALERNA
Våfflan blev sedan BIS-veteran för Hans Lehtinen
.
Avelsgruppen efter Scheffelfältets Paggio-Totti blev BIS-Avelsgrupp!
Den bestod av våra fyra Bonebreakersavkommor B Tenerezza, Tiramisú, Bau-Bau samt Bacetto
(endast 10 månader gamla). Domare: Kurt Nilsson.

27 maj, SLRK Raduno, Norrköping
Cobby's Cirena Våfflan blev BIS, B Coppertino blev BIS-2/BIM,
B Vagabondo
BH-2, B Vermiglio BH-3,
B Condiscendenza BT-3, B Vincita BT-4
Domare: Salvatore Tripoli. 180 anmälda lagotto
.

21 maj, NordSkånska KK, Hässleholm
B Eccellenza blev BT-2 för domaren Llilian Jonsson
Bonebreakers Uppfödargrupp fick HP. 34 anmälda lagott
o.

14 maj, Hunderfossen Norge
Cobby's Cirena Våfflan blev BIS, Bonebreakers Vincita blev BT-2 med CERT
BIM blev Riccias Bare Blanco och han har samma pappa som Vincita.
Det var Norsk Lagottoklubs första specialutställning.
Domare var Torbjörn Skaar. 39 anmälda vuxna lagotto.

13 maj, SNKK Piteå
B Tiramisu debuterade på officiell utställning genom att vinna juniorklassen med CK
och sedan placeras BH-4. Domare var Leif Ragnar Hjort. 22 anmälda lagotto.

 

6 maj, Hillerød, Danmark
B Vagabondo
blev BIR med Cacib för domaren Hans Lethinen, Finland
samt BIG-2 för finaldomaren Birthe Larsen-Rosvall, Sverige. 6 Lagotto deltog

30 april, Strange, Norge
B Baroncina blev BIR med cert.
Domare var Makaritis Stelios, Grekland

16 april, STOKK, Älvsjö
Våfflan blev BIM, B Vermiglio blev BH-2 med cert och Res-Cacib
B Viandante blev BH-3, B Vincita blev BT-4.

9 april, SoSuBK ,Lkl 1 Solna
Bonebreakers Vincita tog sitt första 1:a pris i Lkl 1 med 173 poäng och en 3:e placering.
Domare Sven-Arne Svensson.

8 april, Dalarnas KK, Avesta (inoff)
Bonebreakers Tenerezza blev BIR, BIG och BIS-2 junior, och B Tentatore blev BIM.
Båda tävlade i Juniorklass, 7 Lagotto deltog och domare var Eva Jönsson, Västerås.
Våfflan tävlade för första gången i veteranklass och blev BIS-2 Veteran.
Totalt 600 anmälda hundar

2 april SSRK , Umeå (inoff)
Bonebreakers Tiramisu blev BIR, BIG-1 och BIS-2 för domaren Britt-Marie Nordgren.

25 mars SGD-klubben, Sollentuna (inoff)
Bonebreakers Tentatore blev BIR och BIG-4 i Sollentuna Rackethall
för domaren Yvonne Larsson.
5 deltagande valpar i åldersgruppen.

19 mars SydSKK, Malmö
Domare: Rita van Mechelen.
Bonebreakers Condiscendenza ”Pepsi” blev BIR med CACIB
Bonebreakers Vagabondo ”Malte”
blev BIM med CERT och CACIB.
Malte blev Svensk & Dansk Champion idag! Grattis!!

B Eccellenza ”Dippa” blev BT-2 med Cert

Valparna dömdes av Nete Wunsch som placerade B Tenerezza ”Grynet” BIR
och B Bau-Bau blev BIM.
”Grynet” blev i finalerna placerad BIS-3-valp av 43 valpar av olika raser.

19 mars FiKK, Tammerfors
B Coppertino
reste istället till Tammerfors i Finland där det var meningen att
Giovanni Morsiani skulle döma.
I sista stund fick han förhinder och ersattes av Salvatore Tripoli.
Tino blev BIM med CACIB.
BIR & BIM-valp blev två av Tinos finskfödda avkommor (av 5 valpar)

19 februari Odense, Danmark
Bonebreakers Vagabondo ”Malte” blev BIR med CERT och CACIB
Domare var Jens Martin Hansen.
Gruppdomare Ole Staunskjaer placerade Malte BIG-4

18 februari Sollentuna (inoff)
B Tenerezza BIM
av 4 Lagottotikar för Jesper Andersson vid Dobermannklubbens valpshow i Sollentuna
12 februari Umeå (inoff)
B Tiramisu vann BIR i Umeå och blev placerad BIS-3 av de tre finaldomarna.

11 februari Sollentuna (inoff)
B Tentatore
BIR och hans syster B. Tenerezza BIM för Jens Myrman i Sollentuna Rackethall.
Det var 6 valpar i åldersgruppen 6-9 månader och Tore blev sedan BIG-2.

5 januari Göteborg
Bonebreakers Vagabondo ”Malte” blev BIM med CERT för domare Bo Skalin
på årets första utställning ”My Dog” i Göteborg.
Bonebreakers Compagnone ”Gino” blev BH-2
30-talet anmälda lagotto